شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

فیوز یا کلید مینیاتوری
Visitors: 10173


فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری که اختصارا
MCB نامگذاری شده است، تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار(عبور جریان غیرمجاز) محافظت می کند. به طور خلاصه کلید مینیاتوری وسیله ای است که در صورت به وجود آمدن اشکالی در مدار به طور خودکار مدار را قطع می کند و در نتیجه از وسایل و سیم کشی محافظت می نماید. در بسیاری از موارد میتوان از کلید مینیاتوری به جا فیوز استفاده کرد. این کلیدها به سادگی به حالت قبلی برمیگردند و در صورت قطع شدن نیازی به تعویض کردن آنها نیست.

کلید مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند: عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.

این نوع کلیدهای مینیاتوری می توانند به گونه ای طراحی شوند که ظرفیت قطع بالا و مشخصه های قطع متفاوتی داشته باشند؛ این نوع کلیدها که دارای قیمت نسیتا ارزان هستند برای حفاظت از نوع پیشرفته و مواردی که امکان به وجود آمدن جریان های اتصال کوتاه بالا وجود دارد، استفاده می شود.

تنظیمات حرارتی:

لازم به یادآوری است که بعضی از کلیدهای مینیاتوری توانایی تنظیم جریان قطع خود را با توجه به دمای محیط دارند. این قابلیت امکان کاهش ظرفیت جریان سیم کشی الکتریکی در دماهای بالاتر را ممکن می سازد و اطمینا حاصل می کند که حفاظت موثر در محدوده وسیعی از شرایط محیطی امکان پذیر  است.


کلید مینیاتوری از نظر کاربرد به دو نوع B روشنایی، C موتوری تقسیم بندی می گردد:

فیوز مینیاتوری نوع B روشنایی:

کلیدهای مینیاتوری نوع Bعموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدارا را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی و خانگی دارند. این کلید به کلید مینیاتوری تندکار نیز معروف است.

فیوز مینیاتوری نوع C موتوری:کلیدهای مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 5 تا 10 برابر جریان نامی در زمان مشخص، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به کلید مینیاتوری کندکار نیز معروف است.

مزایای کلیدهای مینیاتوری

حفاظت مدارت در مقابل جریان های اتصال کوتاه

حفاظت مدارات در مقابل جریان های اضافه بار

کنترل

جداسازی

حفاظت انسان در مقابل تماس غیرمستقیم با سیتمهای زمین
Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: