شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

درباره کلید محافظ جان
Visitors: 1305

همه روزه اخبار متعددی در رابطه با برق گرفتگی یا آتش سوزی ناشی از جریان نشتی می شنویم از همین روی برای جلوگیری از چنین خسارت هایی رله های نشتی یاب یا محافظ جان گزینه مطلوبی در همین راستا محسوب می شود.

دلیل استفاده از قطعات حفاظت از جریان نشتی :

عبور جریان الکتریکی از وسایل برقی همواره با خطر همراه بوده است. لوازمی که دارای عایق‌بندی ضعیف و یا سیم‌کشی اشتباه هستند و یا استفاده غیر صحیحی از آن‌ها می‌شود خطرات عمده‌ای مانند آتش سوزی و برق گرفتگی را منجر می شوند. اتصال‌کوتاه و اضافه‌بار توسط قسمت حرارتی و مغناطیسی کلیدهای مینیاتوری محافظت می‌شوند؛ ولی این قطعات نمی‌توانند مدارات را در مقابل جریان‌های نشتی که خسارت‌های شدیدی را ایجاد می‌کنند، حفاظت نمایند .

 جریان نشتی : جریان نشتی اغلب بر اثر از بین رفتن و فرسودگی عایق بین رساناهای برق‌دار ویا بین رسانای برق‌دار و زمین، ناشی می‌شود . این مساله باعث می‌شود که جریان الکتریکی از مسیر اصلی خود خارج شود که به دنبال بالا رفتن حرارت می‌تواند تولید آتش‌سوزی کند. همچنین سطوح مرطوب وآلوده، این خطر را تشدید می نمایند. به دنبال بوجود آمدن جریان نشتی، ۱- خطر آتش سوزی و صدمه دیدن تجهیزات برقی و ۲- خطر برق‌گرفتگی تشدید می‌شود.

۱ - خطر آتش سوزی ناشی از جریان نشتی : به دنبال بوجود آمدن جریان نشتی، افزایش حرارت ناشی از ازدیاد جریان (جریان نشتی + جریان بار) عایق رسانا را می‌سوزاند و یک رسانای لخت و یا با لایه‌ی نازکی از عایق به جا می‌گذارد. جریان نشتی که از این رسانا عبور می‌کند تولید جرقه نموده و حرارت ناشی از این جرقه، رسانا را سوزانده و منجر به آتش سوزی می شود. در صورتی‌که سطوح نزدیک به این رسانا آلوده و یت . - آستانه‌ی لرزش : که آستانه‌ی قابل محسوس برای انسان می‌باشد و این آستانه، علاوه بر پارامترهای موجود در آستانه‌ی درک و واکنش، به پارامترهای دیگری مانند مقدار و فرم جریان، نیز بستگی دارد. به‌طور متوسط مقدار ۱۰ میلی آمپر برای آستانه‌ی لرزش فرض می شود. - آستانه‌ی انقباض عضلات و حمله قلبی: این آستانه، علاوه بر این‌که به پارامترهای فیزیولوژیکی از قبیل آناتومی بدن، مقاومت بدن انسان و بستگی دارد به پارامترهای جریان (مقدار و فرم آن) نیز بستگی دارد. از این‌رو‌ اگر مدت زمان عبور جریان و دامنه‌ی آن زیاد باشند امکان ایست قلبی وجود دارد .

۲ - خطر برق گرفتگی ناشی از جریان نشتی : برای تعریف خطر برق گرفتگی و یا خطرات ناشی از اتصالات برق، احتیاج به تعاریف اولیه‌ی زیر داریم : تعریف آستانه : - آستانه‌ی درک و یا آستانه‌ی واکنش: که برای انسان تقریبا” غیر قابل محسوس بوده و به چندین پارامتر بستگی دارد:  الف- ناحیه‌ی تماس: ناحیه‌ای از بدن که در تماس با جریان برق قرار گرفته باشد.  ب- شرایط تماس : خشکی, رطوبت، فشار و دما  ج- خصوصیات فیزیکی و مقاومت بدن افراد


خطر خسارت و آسیب به تجهیزات برقی :  در بعضی از سیستم‌های earthing ممکن است جریان فاز به بدنه، چندین برابر جریان مجاز برسد و حرارت ناشی از این جریان زیاد، به سیم پیچ موتور و یا مدارهای مغناطیسی آن صدمه بزند . تماس مستقیم و غیر مستقیم : در تماس مستقیم، شخص به طور مستقیم یک سیم برق و یا قسمت برق‌دار یک وسیله‌ی برقی را لمس می‌کند. درتماس غیر مستقیم،  یک شخص، بدنه‌ی فلزی یک دستگاه را که به طور اتفاقی برق دار شده است، لمس می‌کند. به طور مثال، اگر مقاومت یک شخص که روی کف عایق ایستاده است حدود ۵ کیلو اهم باشد، این شخص با تماس با قسمت برق دار  با ولتاژ ۲۲۰ ولت دستگاه، جریان ۴۴ میلی آمپر از بدنش می‌گذرد که این جریان برای ایست تنفسی و حمله قلبی کافی است. پارامتر مهم دیگر در برق گرفتگی، ولتاژ تماس یا Uc  است  Uc حداکثر ولتاژی است که خطری برای جان انسان ندارد. این ولتاژ حدود ۵۰ ولت می‌باشد . قسمت چهارم استفاده از قطعات حفاظت در مقابل جریان نشتی (RCD) : پس از توضیحات ارائه شده در مورد خطرات ناشی از جریان‌های نشتی ، لزوم استفاده از قطعاتی احساس می‌شودکه مدارات ، تجهیزات و از همه مهم‌تر جان انسان را در مقابل این جریان حفاظت می‌کنند. وظیفه‌ی کلید محافظ جان، قطع خودکار مدار در مواقع وجود جریان‌های نشتی است. در واقع کلیدهای RCD(Residual Current Detector) بر اساس حداکثر جریانی تعریف می‌شوند که در بیشترین زمان می‌تواند از بدن انسان بگذرد و خطر برق گرفتگی نداشته باشد و همین‌طور حداکثر جریانی که به تجهیزات و وسایل برقی صدمه نزند که به این مقدار اصطلاحا” حساسیت کلید محافظ جان گفته می‌شود.
Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: