شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

همه چیز درباره کلید مینیاتوری
Visitors: 1372

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری Miniature Circuit Breaker که اختصارا MCB نامگذاری شده است تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار ( عبور جریان غیر مجاز ) محافظت میکند.
مکانیزم عملکرد فیوز مینیاتوری
به عبارت ساده می توان گفت فیوز یک وسیله حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار برده می‌شود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند مدار قطع شود تا سایر تجهیزات آسیبی نبینند.
فیوز مینیاتوری از دو مکانیزم برای عملکرد خود استفاده میکند : عملکرد بیمتالی برای حفاظت اضافه بار و عملکرد مغناطیسی جهت حفاظت از اتصال کوتاه.
بعبارت دیگر ، تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز ( بیمتال) میباشد ( شماره 5 ) که بوسیله عبور جریان مدت دار بیش از جریان نامی گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع میکند.
همچنین جریان اتصال کوتاه بوسیله سیم پیچ (شماره 7 ) که دارای تعداد دور کم و قطر زیاد میباشد بصورت مغناطیسی تشخیص داده شده و فیوز مینیاتوری عمل می کند.
سایر المانهای فیوز مینیاتوری طبق تصویر عبارتند از :
1) Actuator piker : for trip and reset
2) Actuator Device mechanism
3) Main contact : flow of current
4) Terminal Block
5) Bimetallic steel strip
6) Tripping calibration screw
7) Solenoid coil
8) Arc extinguisher
فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد به تیپهای B روشنایی ، C موتوری ، D ترانسفورماتوری ، K قدرت ، Z بسیار حساس تقسیم بندی می گردد:
فیوز مینیاتوری نوع B روشنایی :
کلید مینیاتوری نوع B عموما در مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 3 تا 5 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و حساسیت مناسبی برای کاربردهای عادی خانگی دارند. این کلید به فیوز مینیاتوری تندکار نیز معروف است.
فیوز مینیاتوری نوع C موتوری :
کلید مینیاتوری نوع C بیشتر کاربرد صنعتی دارند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 5 تا 10 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تیپ B بیشتر است. این کلید به فیوز مینیاتوری کندکار نیز معروف است.
فیوز مینیاتوری نوع D ترانسفورماتوری :
کلید مینیاتوری نوع D برای مصارف صنعتی خاص ( مانند مولد های اشعه ایکس X-Ray و یا ترانسفورماتورها ) استفاده می شوند. این کلیدها در جریان اضافه بار بین 10 تا 20 برابر جریان نامی در زمان مشخص ، مدار را قطع می کنند و زمان قطعشان از تمامی تیپها بیشتر است.
فیوز مینیاتوری نوع K قدرت :
کلید مینیاتوری نوع K برای حفاظت در مدارات قدرت ، ترانسفورماتور و موتور ها استفاده می شوند. در این نوع از کلید مینیاتوری حد جریان برای قطع در موارد اضافه بار کمتر از سایر کلیدهاست و هنگام به وجود آمدن اضافه بار مدار را سریعتر قطع می کنند ولی در موارد اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلید ها بین تیپ D و C می باشد.
فیوز مینیاتوری نوع Z بسیار حساس :
این نوع از کلید مینیاتوری هنگامی که جریان عبوری از جریان نامی بیشتر شود در یک مدت زمان خاص ( که از تمامی تیپها کمتر است ) طبق منحنی قطع ، فرمان قطع را صادر می کند. حساسیت این نوع از کلیدها ، هم در مواقع اضافه بار و هم اتصال کوتاه از تمامی تیپهای دیگر بیشتر است و در صورت بروز خطا مدار را سریعتر قطع می کند. بنابر این کاربرد این نوع فیوز مینیاتوری در مدارات با حساسیت بالا می باشد. زمان قطع این تیپها به ترتیب ( از سریعترین ) عبارت است از : Z و B و C و D
در این تصویر مشخصه قطع کلید مینیاتوری طوس الکتریک MCB DLS6 و کلید ترکیبی FIC/FIB را ملاحظه می فرمایید:
مشخصه قطع کلید های مینیاتوری طوس الکتریک
انواع فیوز مینیاتوری ( کلید مینیاتوری ) شرکت طوس الکتریک آلمان در سه گروه کلی تقسیم بندی می شود:
فیوز مینیاتوری DLS 6h ( معمولی و خانگی )
فیوز مینیاتوری DLS 6hsl ( مجهز به ترمینال فنری)
فیوز مینیاتوری DLS 6i ( مصارف صنعتی )
که در ادامه هریک از این سه مدل کلید مینیاتوری را بررسی خواهیم کرد.
کلید مینیاتوری ( فیوز مینیاتوری ) DLS6 h برای مصارف معمولی و خانگی
کلید مینیاتوری DLS6 h مدل جدید کلید های مینیاتوری ساخت شرکت طوس الکتریک آلمان است که در مصارف خانگی استفاده میشود و در موارد اتصال کوتاه های ضعیف و متوسط کاربرد دارد.
ادوات فیوز مینیاتوری مدل h به صورت 1 پل 2 پل 3 پل ، 1p+N ، 3p+N و با جریانهای نامی (6A -125A ( high current و در انواع B ، C در دسترس هستند.
در صورت استفاده از باسبار شانه ای در انتهای این مدل از کلید مینیاتوری ، بدون نیاز به باز کردن کلیدهای مجاور می توان آن را جابجا کرد. تمام ادوات DLS 6 از لحاظ سطوح قابل دسترس ایمن هستند.طراحی مدرن و کاربردی و همچنین بدنه پلیمری مرغوب این کلیدها نشان دهنده کیفیت بالا وسطح استاندارد این نسل جدید کلیدهای مینیاتوری است.
کلیه فیوز مینیاتوری های سری DLS 6 دارای درپوش شیشه ای جهت لیبل گذاری و نیز دو نگهدارنده فنری با قابلیت تنظیم از بالا و پایین جهت نصب بر روی هر نوع ریل می باشند. این کلید های مینیاتوری بصورت ابتکاری و ماژولار طراحی شده اند.
قدرت تحمل جریان نامی این فیوز مینیاتوری طوس الکتریک ، 6KA می باشد.
کدینگ : نحوه کد گذاری فیوز مینیاتوری طوس الکتریک آلمان بدین ترتیب است :
DLS6 h X Y – Z
که در آن پارامتر X تیپ فیوز مینیاتوری ( یعنی B,C,D,K,Z ) ، پارامتر Y جریان نامی فیوز مینیاتوری ، پارامتر Z تعداد پل فیوز مینیاتوری را مشخص می کند.
بطور مثال کد کلید مینیاتوری نوع C سه پل جریان نامی 25 آمپر بدین صورت خواهد بود :
DLS6 h C 25 – 3

Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: