شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

بخش های مختلف سیستم های روشنایی رایج در ایران و نوع کلیدها آن 1393/12/04
Visitors: 1588


سیستم روشنایی غالب در ایران از بخش های زیر تشکیل شده است:

شبکه تغذیه: توسط یک فیدر مستقل مخصوص روشنایی از تابلوی ترانس یا تابلوی خیابانی، سیستم روشنایی معابر تغذیه می شود.

سیستم کنترل: این سیستم دارای دو بخش قدرت  وفرمان است. در بخش قدرت از کنتاکتور مخصوص لامپ گازی استفاده می گردد که AC5-a می باشد. البته این در صورتی است که از کنتاکتور برای تعداد قطع و وصل زیاد لامپ گازی استفاده شود؛ ولی از آنجا که در شبکه معابر این کار در هر 24 ساعت فقط یکبار اتفاق می افتد، یک کنتاکتور با مشخصات AC1 نیز می تواند بدین منظور استفاده گردد.

چراغ خیابانی، رایج در ایران چراغ لامپ گازی سدیم پرفشار است. البته در بعضی نقاط هنوز ممکن است چراغ ها که از لامپ رشته ای 100 وات با طول عمر متوسط 1000تا 2500 ساعت یا لامپ های فلورسنت فشرده 23 یا 25 وات با طول عمر متوسط 8000 ساعت استفاده می کنند، مشاهده شود، ولی تا چند سال دیگر به احتمال زیاد همه آنها با چراغ های گازی جایگزین خواهند. شد، نتیجه اینکه ما شبکه بزرگی از چراغ های سنتی با لامپ گازی و بالاست القایی داریم که باید تا مدتها با حداکثر راندمان بکار ببریم. چراغ خیابانی با لامپ گازی سدیم دارای زیرمجموعه چراغ،  لامپ، بالاست و ایگنیتور می باشد. لامپ گازی مورد استفاده در شبکه معابر ایران عمدتا از نوع سدیم پرفشار با نور زرد طلایی است، اما در بعضی نقاط هنوز تعدادی از لامپ گازی پرفشار جیوه با نور سفید دیده شود. مزایایی چون بهره نوری زیادريال طول عمر مناسب و رنگ نور مناسب به دلیل حساسیت چشم در شب است.

امکان سنجی کنترل روشنایی و توان مصرفی:

در صورت بکارگیری تمام ظرفیت ها در بخش های استانداری مهندسی، تجهیزات مناسب و طراحی مهندسی، چنانچه از شیوه سنتی کنترل شبکه روشنایی معابر که فقط بر اساس قطع و وصل فوتوسل یا ساعت فرمان نجومی است استفاده کنیم، هنوز جا برای بهینه شده و کاهش توان مصرفی زیاد است. در این رابطه موارد زیر قابل تامل است:

حجم و سرعت ترافیک در ساعت های مختلف شب متفاوت است و لذا نیاز به روشنایی نیز می تواند متغیر باشد، در بسیاری از معابر محلی در ساعت های انتهای شب و قبل از صبح، عبور و مرور به ندرت انجام می شود.، در سیستم های خبره و امروزی پایش اجزای مختلف سیستم روشنایی می تواند در برنامه ریزی های نگهداری، تعمیرات و کنترل های اضطراری در شرایط بحرانی مانند کاهش تولید و یا افزایش مصرف به دلایلی مانند گرمای زیاد بخوبی استفاده شود. نکته مهمتر اینکه از چه کلیدهایی برای تامین روشنایی استفاده می شود.

منبع: معرفی کنترل هوشمند برای شبکه روشنایی معابر ایران، شهرام مرادی، احمد اصغری


Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: