شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

لامپهای LED و کلید و پریزهای مقاوم 1393/12/08
Visitors: 1457


دیود منتشر کننده نور LED نیمه هادی حالت جامد است که انرژی الکتریکی را به نور تبدیل می کند. در واقع خاصیتی که LED ها را از سایر نیمه هادی ها متمایز می سازد که وقتی جریان الکتریکی از LED عبور می کند فوتون و گرما تولید می شود. بخش اصلی تشکیل دهندن آن که chip نامیده می شود از دو بخش نیمه هادی نوع n و نوع p تشکیل می یابد. هنگامی که الکترونها و حفره ها در ناحیه پیوند با یکدیگر برخورد می کنند و ترکیب می شوند فوتون تولید می شود. در سالهای اخیر سیر تحول عظیمی در روند تولید این محصول را شاهد بوده ایم و علیرغم تصور عمومی، نه تنها در نمایشگرها، تابلوها و دستگاه های تخصصی به کار می روند بلکه از دنیای خود فراتر رفته وارد دنیای جدید نورپردازی و زیباسازی گشته اند و استفاده بسیار وسیعی در صنعت روشنائی دارد.

LED ها به طور کلی به دو نوع Low power و high power تقسیم می شوند.  Ledهایی که با جریان هایی در حد چند ده میلی آمپر درایو می شوند در دسته ledهای با توان پایین قرار می گیرند این ledها شامل ledهایی هستند که بیشتر از گذشته و در وسایل برقی و الکترونیکی به صورت چشمک زن و نمایشگر استفاده می گردیدند.

این لامپها ساطع کننده نور تک رنگ هستند و از آنجایی که در روشنایی به نور سفید یا طیف گسترده نیاز است، تکنولوژی ساخت led های سفید رنگ ایجاد شد. یک روش بر اساس ترکیب سه رنگ (قرمز آبی و سبز) در یک پوشش و روش دیگر استفاده از فسفر برای تبدیل بخشی از نور به رنگهای دیگر می باشد. روش دوم به این دلیل که هزینه کمتر دارد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

شاخصه های بارز لامپهای led

توان مصرفی کم: توان مصرفی دراین لامپها بسیار پایین است و همین موضوع باعث کاهش مصرف انرژی و در نتیجه کاهش هزینه های جانبی از قبیل کاهش سطح مقطع کابلهای مورد استفاده به منظور تامین تغذیه برق و در نهایت کاهش صورتحساب برق مصرفی می گردد.

اندازه کوچک: اندازه کوچک ledسبب گردیده است که انعطاف پذیری خیلی خوبی برای تولید وساخت محصولات روشنایی مختلف از کاربردهایی برای تامین نیازمندیهای خاص و چراغهای روشنایی خانگی تا محصولات روشنایی شهری و نورپردازی داشته باشد.

دوارم و قابلیت اطمینان بالا: به این دلیل که در ساختledها از هیچ گونه فیلامان یا تیوپ شکستنی استفاده نمی گردد قابلیت دوام و اطمینا بالایی نسبت به سایر منابع روشنایی هستند و در مقابل ضربه های خارجی بسیار مقاوم تر از سایر لامپها هستند و همچنین برخلاف لامپهای رشته ای و فلوسنت، اعمال شوکهای خارجی باعث آسیب رساندن به led نمی شود.

عدم وابستگی طول عمر به خاموش و روشن شدن زیاد: می توان این لامپها را میلیونها بار روشن و خاموش کرد. در واقع طول عمر آنها تنها به مدت زمان روشن ماندن بستگی دارد.

ضریب وضوح رنگ بالا: این لامپها طیف نوری که رنگ طبیعی اجسام را با دقت بسیار زیاد نشان دهد توانایی فوق العاده ای دارد.

زمان پاسخگویی خیلی سریع به روشن شدن، کنترل نور و زاویه تابش،سازگاری با محیط زیست، سازگاری با سیستمهای تغذیه خورشیدی از دیگر برتریهای خاص این لامپها است.

در ادامه جدول مقایسه ای ویژگی های چراغ  led با سایر چراغهای روشنایی آورده می شود:

ویژگی ها

Ledتیوب

لامپ فلورسنت

طول عمر

بالا(50000ساعت)

کم(8000ساعت)

میزان صرفه جویی در انرژی

حدود 80 درصد

-----

بهره نوری

Im/w 70

Im/w 80

CRI

بزرگتر از 80

کمتر از 60

جیوه

ندارد

دارد- بیش از 4 میلی گرم

محدوده ولتاژ ورودی

وسیع(90 تا 280 ولت)

محدود

ایمنی

کاملا ایمن

-----

سرعت روشن شدن

کمتر از 1 ثانیه

حدود 3 تا 4 ثانیه

یکپارچگی

کاملا یکپارچه بی نیاز به تجهیزات جانبی

به صورت چند بخشی، شامل استارتر- ترانس

سیم کشی و نصب

کاملا ساده

سیم کشی اتصالات جانبی و لامپ

 

 استفاده از این نوع لامپها وقتی به کمال می رسد که با یک کلید مرغوب پشتیبانی شود، ویژگی اصلی کلید و پریز ترکیه، با قیمت مناسب و کیفیت بالاو همسو با استانداردهای بازار اروپا طراحی شده که می تواند گزینه مناسبی برای روشن و خاموش کردن لامپهای LED باشد.

درکلید و پریزهای سری ژنو آن  که از استحکام قابل قبولی برخوردارند، دارای گیره های تثبیت پر قدرت، ظاهر زیبا و کیفیت مواد اولیه برتر می باشند. از ویژگی های خاص دیگر این کلید و پریزها می توان به ماندگاری و طول عمر و زیبایی آن اشاره کرد.

 
Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: