شرکت توس الکتریک: کلید و پریز / کلید و پریز ترکیه /  کلید مینیاتوری

معیارهایی برای بهبود روشنایی و کلید و پریز مناسب 1393/12/20
Visitors: 1362


شدت روشنایی از نظر فنی دانستن این موضوع که یک سطح تا چه اندازه زیر تابش نور قرار گرفته مهم است. زیرا آدمی مایل است بر روی این سطح، اشیا را بدون خسته کردن چشم با تابش نور معینی ببیند واحد یا یکای شدت روشنایی لوکس است. شدت روشنایی یک لوکس عبارت است از روشنایی حاصل از تابش یک لومن بر سطحی به مساحت یک متر مربع رابطه رو شنایی و بهره وری روشنایی مصنوعی خوب، مهم است چونکه تقریبا %25 کار انجام شده در کارگاهها و کارخانه ها زیر نور مصنوعی است. روشنایی از اینرو می باید هدفمند ،اقتصادی، حافظ سلامتی و زیبا باشد. بنابراین فقط نباید به تولید نور و روشنایی فکر کرد؛ بلکه ضرورت دارد به آثار فیزیولوژیک نور بر بدن انسان ،یعنی رابطه میان روشنایی و بینایی نیز توجه کرد، زیرا نور در حال و وضعیت انسان تاثیر میگذارد.در روشنایی غیر استاندارد و نا مناسب نه تنها قدرت دید انسان کاهش می یابد بلکه همچنین سرزندگی و شادابی خود را هنگام کار از دست می دهد و در نتیجه بهره دهی و بازدهی افت می کند. اگر روشنایی در حد و اندازه استاندارد و پرتو افشانی و رنگ نور مناسب باشد قطعا بر کیفیت و کمیت کار افزوده خواهد شد و بدین ترتیب بهره وری کار خود به خود بهبود خواهد یافت و حوادث کار کاهش می یابد

در روشنایی نه تنها شدت روشنایی استاندارد مهم است بلکه پخش نور و پدیده سایه اندازی از اهمیت زیادی برخوردار است. روشنایی خوب یا استاندارد به آن دسته از روشهای پرتو افشانی یا نور گسترانی گفته می‌شود که در کنار روشنایی مصنوعی از روشنایی طبیعی یا نور روز نیز استفاده شود.

 راهکارهایی برای روشنایی
استفاده هرچه بیشتر از آفتاب و روشنایی روز به دلایل مختلف از جمله حفظ سلامتی چشمها ،شادابی و سرزندگی و عدم افسردگی،صرفه جویی انرژی و بهبود بهره وری کار ، وجود پنجره های بزرگ در اتاقهای آفتابگیر و کنار زدن پرده ها به هنگام روز استفاده درست و سنجیده از لامپهای فلورسنت پر بازده و کم مصرف به شکلهای گوناگون از جمله :گلابی،شمعی،کروی ومانند اینها برای سلیقه های مختلف.

استفاده از لامپهای رشته ای موجود فقط و فقط در فصلهای پاییز و زمستان ن،زیرا لامپ پر مصرف و گرما زای رشته ای در واقع یک بخاری برقی کوچک است که در بهار و بویژه تابستان،گرمای آن تحمل ناپذیر است. فزون برآن ،لامپهای رشته ای %95 انرژی الکتریکی را مستقیما به گرما و حدود %5 آن را به نور تبدیل می کنند، بنابراین به جرات می توان گفت که لامپهای رشته ای یک هیتر برقی است که کمی هم نور از خود ساطع می کند. تنها ویژگی لامپ رشته ای،بهای ارزان آن است.

روشنایی روز مهمترین و بهداشتی ترین منبع نور است ،که پیوسته در حال تلف شدن است؛ اگر کنار زدن پرده ها در طول روز مقدور نیست از تور نازک می توان استفاده کرد شیشه های پنجره ها برای عبور نور طبیعی می باید کاملا پاکیزه باشد دکوراسیون اتاق نیز اهمیت دارد وسایل و اسباب داخل اتاق لازم است طوری چیده شود که مانع از عبور نور نباشد.در مناطقی که آسمان اغلب تیره و ابری است ،معمولا دیوارهای کلاس درس ،اتاقهای اداری و مانند اینها را با استفاده از پنجره های تمام قد به صورت دو جدار شیشه ای در می آورند تا بدین وسیله فضاهای میانی ساختمان از روشنایی کافی بهره مند گردد.


Visitors
موردی جهت نمایش یافت نشد.

نظر شما
توجه: نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده نمایش داده خواهد شد.
نام:
ایمیل:
نظر: